Максим Розенко — про Віталія Кличко
Автору цих рядків пощастило працювати на 10 чемпіонських боях Віталія Кличка. Багато разів робив з Віталієм ексклюзивні інтерв’ю. В цьому матеріалі приводжу квінтесенцію відповідей легенди світового боксу.
Казка дітям
За час каденції Віталія Кличко на посту мера Києва в столиці України відбулася двозначна кількість міжнародних спортивних подій — від фіналу Ліги чемпіонів-2018 з футболу до конвенції WBC c приїздом Леннокса Льюїса, Евандера Холіфілда, Оскара де ла Хойя і інших зірок світового боксу. З минулого року в «Гідропарк Арена» проходить представницький міжнародний турнір з міні-футболу Klitschko Cup. Тож, не зважаючи, що свій останній бій Віталій провів в вересні 2012 року, спорт не пішов з його життя.
Якось читав своїм дітям казку про Гуллівера, — пригадував історію в розмові з автором цих рядків Віталій Кличко, — Пам’ятаєте момент, коли він прийшов до тями на березі після шторму і зрозумів, що зв’язаний по руках і ногах? Ниточки маленькі, тоненькі, але їх так багато, що Гуллівер не може поворухнути ні рукою, ні ногою. Читав цю казку дітям, і приходило ясне розуміння: в моєму житті все відбувається точно так само, як у Гуллівера. Взяти обрізати всі ниточки, розвернутися на 180 градусів і сказати собі: «Відсьогодні починаю нове життя з нуля, а все що було — в минулому!» — не можу. Тепер знаю точно: можу змінити боксерський ринг на політичний, освоїти нову для себе сферу діяльності. Але піти зі спорту не зможу ніколи! Зараз моє завдання створювати сучасну інфраструктуру в місті, яка дозволить проводити в тому числі і масштабні спортивні турніри».
Володимир Кличко зізнавався, що був спокійною дитиною. На відміну від свого брата.
«Я був дуже спритним і нерідко через це страждав, — зізнавався Віталій. — У дитинстві у мене був іграшковий ведмедик, який гарчав і «пив» з бочки мед. Одного разу я проковтнув ключик, яким його заводили. Потім з’ясувалося, що він потрапив у легені, і я буквально дивом вижив».
Як Кличка примушували носити воду
Батько Віталія Володимир Кличко-старший був військовим. І це наклало відбиток на виховання майбутньої зірки світового боксу.
«Батько почав брати мене на полігон в 13 років, — пригадував Віталій Кличко. — Це було вже в Чехословаччині. Я навчився стріляти і з автомата, і з пістолета. Батьківське виховання потім дуже допомогло. У тій же армії. Пам’ятаю, тільки видали форму, як один «дід» командирським тоном наказав мені носити воду. Габаритами «дід» був в два рази менше, ніж я. Я відповів, що буду виконувати тільки накази старших за званням, а він такий же, як і я, — рядовий. Відповідь «старому» не сподобався, але поодинці зв’язуватися зі мною він не став. Побіг до своїх за підмогою. Вийшла б знатна бійка, але черговий по частині розвів нас в різні боки. Напруга спала тільки на наступний день, коли вранці на побудові оголосили, що серед новачків є чемпіон країни Віталій Кличко. Після неї «дід» до мене сам підійшов і примирливим тоном протягнув: «Що ж ти мені про це раніше не сказав?».
Ще до армії Віталій працював в Києві екскурсоводом.
«У Києві в бюро молодіжного туризму «Супутник» проходив виробничу практику, — підтверджував Віталій. — Іноді про цю професію згадую — пам’ятаю, як проводив у Києві екскурсію для Майка Тайсона. Спочатку здивувався, коли перед входом в Лавру Тайсон зняв кросівки і зайшов в храм босоніж. Потім згадав, що Майк — мусульманин, а у них прийнято в храм заходити роззутими».
Під час професійної боксерської кар’єри Віталій Кличко виграв 45 боїв, з них 41 — нокаутом. Якось запитав його, чи не було шкода своїх суперників?
«У боксі є правила, яких потрібно дотримуватися, у них немає нічого про жалість до опонентів, — парував Віталій. — Коли боксував, думав не про жалість, а про точність удару. Суперник завжди розуміє, на що він йде. Так не тільки в боксі. Мені подобається приказка: бокс — один з найжорстокіших видів спорту, який найбільше схожий на життя».
На концертах AC/DC
За час своєї професійної боксерської кар’єри Віталій Кличко виходив в ринг під різні композиції, з яких варто виділити три основні: Ріхарда Вагнера «Так говорив Заратустра», Тіни Тернер «Simply The Best» і Eagles «Hotel California». З осені 2008 року до завершення своєї активної спортивної кар’єри під час виходу в ринг звучав AC/DC «Hells Bells». Вибір цієї композиції не випадковий — Віталію подобалася творчість австралійської рок-групи, більш того, він був на 20 концертах AC/DC.
Максим Розенко